Grafiker ve Grafik Tasarım Portalı Profesyonel Grafiker! Web Tasarım, Grafik Tasarım, Logo Tasarım, Tema ve Arayüz TasarımıMerhaba Ziyaretçi!
Nick
Şifre
Sectit Grafik Tasarım PortalıSectit Özel Bölüm Örnekler ve Dersler Desen (Çizim) DersleriTemel BilgilerTopic: Resimde Temel Şekiller

: [1] |   
: Resimde Temel Şekiller  ( 2959 )
0 and 1 Guest are viewing this topic.
Sectit
Murat KAYA
Sectit
*

Toplam Ödül: 45
Offline Offline

: Male

Mesleğiniz:
Yazılım
Meslek Deneyimi:
10 yıldan fazla
Sektör:
Danışmanlık ve Eğitim

: 1027


Aktiflik
Seviye
Deneyim

« : 26 Jul 2008, 14:07 »


Resimde Temel Şekiller

Her varlığın temel bir şekli vardır. Örneğin top yuvarlak, kutu dikdörtgen, yumurtalar ovallerdir. Resmi yapılacak modellerin karşıdan görünüşü kare, dikdörtgen, üçgen, çember veya oval gibi geometrik yüzeylerden temel şeklini alır.

Bir insan çiziminde bu geometrik şekillerin nerredeyse tamamından faydalanabilirsiniz.Bir modelin resmini yaparken onun temel şeklinin ne olduğuna karar vermek önemlidir. Çizimin ilerleyen aşamalarında tüm yerleşimler ve ölçüler temel şekil üzerinden gideceğinden ilk belirlemenizde doğru temel şekli seçmiş olmalısınız. Bazı modeller yukarıdaki insan örneğinde olduğu gibi çeşitli geometrik şekillerin birleşimindne meydana gelmiş olabilir.

Resim çalışmalarında öncelikle tmeel şekli çizip daha sonra detaylara gidilmelidir. Aşağıda örnek çizimler yer almaktadır.Yukarıdaki çizimlerde basitten karşığıa doğru olan gidişe dikkat ediniz.
Konunun Etiketleri (Tags) :
: [1] |   

Sectit Grafik Tasarım PortalıSectit Özel Bölüm Örnekler ve Dersler Desen (Çizim) DersleriTemel BilgilerTopic: Resimde Temel Şekiller

:  

Benzer Konular